SüKûT-Forum
Yükleniyor

Pokemon Online 3 Boyutlu (Süper)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Pokemon Online 3 Boyutlu (Süper)

#1 Bir C.tesi 21 Ağus. - 18:40

Evet arkadaşlar oyunu kendim oynuyorum gerçekten çok güzel ve zevkli bi oyun kesinlikle tavsiye ederim şimdi gelelim tanıtım ve anlatıma bunlar alıntıdır.


Oyunumuzun resmi web adresi = http://www.pokemononline.com.br Oyuna siteden kayıt olduktan sonra client i indirin.Fakat oyuna giriş yapabilmek için siteye giriş yaptıktan(Login) sonra sol menüden Account oradan da Create Account ı seçip bir karakter oluşturmalısınız.Burada karakterinizin serverini sapphire başlangıç şehrinide viridian seçmeniz önerilir. Smile
Oyunda genellikle portekizce konuşan brezilyali arkadaşlarimiz bulunmakta fakat gerek forumda gerek oyunda basit ingilizce konuşarak bir şekilde anlaşabilmek sözkonusu.Ayrıca 10 kadar türk saffire serverinda bulunmaktayiz.Çoğunun dh den gelmiş olmasi tabiki sevindirici.Oyunun tam ayrintilarini öğrenmiş değilim fakat bir çok aşamayi çözmüş bulunmaktayim.
Oyundan bahsedeyim.Oyun açtığınız karakter yani siz lvl alıyorsunuz.Lvl exp point tablosunu aşşağıya yazacağim.Başlangıç pokemonlarinizi rattata,caterpie veya weedle olarak seçebiliyorsunuz.Oyun içinde gerek mouse ile “sol tık” gerek klavye yön tuşları ile karaktere hareket verebilmek mümkün.Bir kere şunu söyleyeyim pokemon savaşları resimler üzerine olmuyor.Savaşlar tamamen 3 boyutlu mantıkta.Pokemonunuzu hareket ettirip çeşitli ataklardan kaçırabiliyorsunuz.Skillerinizi kullandıktan sonra tekrar kullanabilmeniz için beklemeniz gereken bir zaman dilimi bulunmakta.Pokemonunuzun ruh hali bulunmakta mesela pokecenter a yakin zamanda ziyaret etmezseniz ve pokemonunuzu sürekli dışarda tutarsaniz önce acikacaktir daha sonra üzgün olacaktir ve üzgün olduğunda saldirilarinin güc değeri düşeceltir.Açlığını engellemek için pokemon food taşımalıyız yanımızda.
Öncelikle sağ taraftaki oyunda yaptığınız herşeyi kontrol ettiğiniz menüden bahsedeceğim.Öncelikle bahsetmem gereken oyunda hangi kısma mouse “sağ tık” yaparsanız karşısınıza açılacak pop up menüdeki ilk iki seçenek aynı olacaktir.”Look” ve “Use” türkçe anlamlarının da belirttiği işleri yapıyor bu seçenekler oyunda.Bazı durumlarda ikinci seçenek değişik olabilir use yerine open.Oyunda herhangi bir yere tıkladiğımızda sağ tıktan sonra menüden “Look” seçersek tıkladığımız yerin ne olduğunu gösterir.İstersek haritada herhangi bir yere tıklayabiliriz (agaçlarin ne ağacı olduğunu öğrenebiliriz yada pokemon trainer ın hangi şehrinin başlangıç şehri olduğunu ya da pokeball a tıklarsak içinde hangi poke varsa ismini veya boş olduğunu öğrenebilmekteyiz.İkinci seçenek “use” ise türkçe “kullan” anlamına gelmektedir.Bu seçeneği aşşağıda menüden bahsederken anlatmış olacağım.
1-Rope= Ben henüz hiç kullanamadim fakat oyunda bazi daglara,tümseklere yada taşlara tırmanmak gerekebiliyor.Bunu kullarak bu işi gerçekleştirebiliyoruz.Sanırım bunun için özel üye olmak gerekiyor.
2-Road=(olta) Sağ tık “use” seçeneği ile road i aktif hale getirmiş olacağız ve mouse mizin imlecindeki şekil değilmiş olacak.Eğer daha sonra deniz,nehir veya göl e sol tık yaparsak balik tutmaya çalışmış olacağız.Balik tutmak için bekleme yapmiyoruz sürekli olarak >>road>>use<< şeklinde denize sol tık yapıp balik tutabilmekteyiz.Balık tutmak hakkında aşşağıda biraz daha bilgi vereceğim.
3-Coins=Burada oyundaki geçerli olan para(dolar) dan başka bir para söz konusu.Bu para ile çeşitli kumar benzeri oyunlar oynamak mümkün.
4-Pokedex=Sağ tık Use seçeneği ile bir pokemona sağ tık yaptığımızda pokemonun pokedex i açılacak.Burada kaç lvl de evrim geçirebileceği saldiri şekilleri ve bunlarin kısayolları vs bilgiler bulunmakta.
5-Hiç kullanmadım.Ne işe yaradığınıda bilmiyorum. Smile
6-Sağ tık open dediğimizde bir pencere açılacak bu pencerede gym den kazandığımız nişanları koyacağımız yer bulunmakta.
7-Pokemon Cachted=Yakaladığımız tüm pokemonlarin sayisini göstermekte.Yalnız anladığım kadarı ile bu kısımda trade ile ya da yerden aldığımız pokemonlar gözükmemekte.Aynı zamanda ayni çeşit pokemon yakalaysak (örn; 2 pigey yakaladık) buradaki değeri 1 oluyor.
8-Pokebag= Sağ tık open diyerek altta bir pencere açılmasını sağlıyoruz. Sanirim 32 slotu vardı.Şuan oyun açık değil. Smile Buraya pokeball larımızı potionlarimizi pokemon ölülerinden çıkan itemleri herşeyi koyabilmekteyiz.Bir süre sonra yeterli gelmeyeceği aklınıza gelmiş olabilir.Poke center da yine 40tan fazla slotu olan bir bag imiz bulunmakta.Ayrıca marttan küçük baglar satın alabilmekteyiz.Bunlar 8 slotluk olup pokebagde yada pokecentar daki bag de 1 slot kaplamakta.Bu da yetmez dediğimiz an elbet olacaktir ilerde oyun itemleri ve parasi ile karakterimizi güncelleştirip ev falan satın alabilmekteyiz. Smile
9-Resimde gözüken bir great ball.Bu great ball in içinde bir geodude bulunmakta.Ve resimde pokeball in içindeki küçük noktacığın siyah olmasi boş olduğunu göstermekte yani pokemonumuz dışarda.Bu durum pokemonumuz ölü olduğunda da ayni sekilde eğer geodude u dışarda görmeseydik ölü olduğunu düşünebilirdik.Aynı anda 1 pokemon çıkarabilmekteyiz.Buraya çıkartmak istediğimiz pokemonun pokeball ını sol tıklayıp taşıyarak koyuyoruz.Bu işlemi dikkatli ve seri yapmalıyız ilerde öldürmemiz gereken bazi pokemonlar çok güçlü olabiliyor.Pokemonunuzu öldürdükten sonra size saldiracaktır.Hemen o anda bag den yeni bir ball taşıyıp pokemonumuzu çıkartmalıyız.Bu arada pokemonumuzu nasil çıkartmayi bahsetmeyi unuttum.Sağ tıklayıp use dediğimizde pokemonumuz dışar çıkıyor.Tekrar use dediğimizde poke ball a geri çağırmış oluyoruz.
10-Bu kısımda bir menü bulunmakta “stats” “battle” ve “vip”.Öncelikle hemen üstündeki ufak 2 kılıçlı çarpı işaretinden bahsedeceğim.Şimdi haritamızda gezerken bazi pokemonlar agresif saldırgan oluyor(nidoran(male),rattata,monkey,pigeyotto vs….)Bu işaret çıktığında haritada henüz görmesek bile saldırgan bir pokemona yaklaştığımız ve bize doğru saldirmaya geldiğini anlıyoruz.
Stats _ Bu seçeneğe sol tık yaptığımızda bir menü açılıyor ve bu menüde karakterimizin exp puanları vs galiyet sayısı kaybetme sayisi fishing(balik tutma) lvl i vs çeşitli karakter bilgileri bulunmakta.Aklıma gelmişken buradaki fishing lvl inin geliştirmemiz gerekmekte.Bu işlemide balık tutarak yapıyoruz.Bu geliştikçe sanirim daha fazla balik(su pokemonu) oltamiza geliyor ve ayni zamanda lvl leri yükseliyor.Bu konuda net bir şey diyemem herhangi bir yerde açıklaması bulunmamakta fakat bana olan durum bu. Smile
Battle_Bu seçeneğe sol tık yaptığızda yine aynı şekilde bir pencere açılmakta.Burada haritada gezerken çevremizdeki pokemonlar yada oyuncular gözükmekte.Bir pokemon seçip saldirma işleminide buradaki listeden yapabiliyoruz.
Vip_Bu seçenekte yine sol tık ile bir menü açılmakta.Bu menüde ise oyunda tanıştığımız arkadaşlarimiz vs kişiler eklenebilmektedir.Bu kısımdan online olup olmadıklarını görüp kısa yol ile (sağ tık daha sonra message to……karakter ismi……) özel mesaj yollayabilmekteyiz.
11-Map= Harita= Burada gezdiğimiz yerleri görmekteyiz.Resimdede belli olduğu gibi oyuna ilk başladığımızda tüm harita siyah.Bütün haritayı gezdikçe yavaş yavaş harita açılmakta.
12-Burada karakterimizin hp si bulunmakta.Aynı zamanda yanımızda taşıdığımız pokemon sayisida burada.Dip not olarak yanimizde 6 pokemondan fazla taşıyamıyoruz.Karakterimizin hp si önemli.Pokemonumuz öldüğünde bir puan kaybı söz konusu değil.As olan karakter.Biraz önce bahsettiğim saldırgan pokemonlar eğer dışarıda pokemonumuz yoksa bize saldirip bizi öldürebilirler.Bu da exp point kaybı demek ne yazik ki.
13-Pokebag in açılmış penceresi.Burada gözükenlerden bahsedeceğim.Poke ball ardan 1 inin ışığı yok.Bu pokeball in içindeki pokenin ölü olduğunu göstermekte.Diğer itemler ise ölü pokemonlardan çıkan itemler.
14-Mesaj bölümü.Özel mesajlarımızı genel iletişimimizi (gerek npc ler ile gerek se oyuncular ile) ayrıca pokemon saldiri emirlerimizi buradan görüntülüyoruz.
15-Ölü pokemonlar.Sadece bilgi vermek için buraya bir rakam verdim.Ölü pokemonlara sağ tık open dediğimizde sol en alt köşede küçük bir pencere açılmakta.Buradaki itemleri sol tıkla tutup bag lere taşıyabilmeyteyiz.

Genel menüden bahsetmek gerekebilir.Leave oyundan çıkmak için gerekli bir seçenek.Eğer bir bağlantı sorunundan dolayi kayip yaşamak istemezseniz bu seçenekten çıkmak çok mantıklı bir seçim olacaktir.Help menüsü adı üzerinde yardım menüsü. Smile Option.Burada bir kısım ayarlar sözkonusu.Burada graffic ten fullscreen ve grafik ayarlarımızı seçebilmekteyiz.Buradaki önemli kısım hotkey.Bu kısımda skillere kısayol atamış olacağız.Bunu aşşağıda bir resim ile göstereceğim.Quest menüsünde ise oyun içinden aldığımız görevleri görebilmekteyiz.Buraya npcler ile iletişim için gerekli bilgiler.

Görevi başlangıç şehriniz viridian ise Police Jenny den mia dan ve daisy den alabiliyorsun.Benim bildiklerim bunlar.Hangi şehirdeysen zaten o şehirin tüm haritasını açman gerekiyor.Gerekiyor derken zorunlu değil belki ama bence önemli.Nereye gittiğini görmek istiyorsan tabi.Haritayi açarken bu ücünü kesin göreceksiniz.Zaten police Jenny ve Mia ile çok sık karşılacaksınız.Görevi nasıl aldığıma gelince.

"Hi" / "Help" / "Yes"

"Hi" yazdığımızda karşılık verecek birşeyler söyleyecekler."Help" yazdığımızda herhangi bir yardıma ihtiyacları olup olmadığını sormus olacağız.Buna karşılık No Thanks ya da görevimiz gelecek. Bu Help komutunu istediğimiz herkeze sorabiliriz böylece görevleri bulabiliriz.Görevi almak için de yazmamız gereken komut "Yes". Görevleri hatırlamak ya da alıp almadığımıza bakmak için ise Sağda menüde quest bölümü bulunmakta.

Hazır bahsetmişken Mart tan item satın almak için

"Hi" / "İtem ismi" / "Sayısı"

Öncelikle "Hi" Komutu ile başlıyoruz tabiki.Bize Selam vererek karşılık verecek ve herhangi bir yardımı olup olmayacağını soracak.Bu kısımda item satın alabilir yada satabiliriz. Şimdi satın alabileceğimiz nesnelerden örnek vereyim. "Poke ball" "Small Potion" "Great Ball" "Super Ball" yazabiliriz. Bu komutlara karşılık Marttan cevap olarak kaç tane satın almak istediğimiz sorusu gelecek.Paramızını yettiği kadar istediğimiz itemden alabilmekteyiz. Örnek "5" dediğimiz de be daha önce "Poke Ball" demiş olalım karşılık olarak Buyrun poke ball larınız olacak.Ya da Üzgünüm paranız yeterli değil.

Satış işlemi için yine aynı şekilde "Hi" / "İtem ismi" / "Sayısı"

Şimdi bilmemiz gereken pokemon öldürüp exp point kazanırken pokemonlarin bodylerinde kutular oluşuyor.Bunların içi dolu olabilir.Bunları kontrol ederek çeşitli itemler kazanabiliriz.Bunları satarak da para kazanıp istediğimiz itemlerden sahip olabilmekteyiz.Örnek olarak Pigey in ölüsünden "straw" ya da "feather" itemlerinin çıkma olasılıkları yüksek.Bu itemleri satmak için. "Hi" / "Straw" / "10" şeklinde yazdığımız komutlar sonucunda 10 adet straw satmış olacağız.

Oyun karışık diyen arkadaşlar için evet karışık belki ama gayet güzel.İlk başladığımda pokemon center da pokemonlarımı bile iyileştiremiyordum ya da Mart tan item satıp alamıyordum.Daha sonra yavaş yavaş çözdüm.Belki bir Bellsprout yakalamak için 50 poke ball harcaman gerekebilir.Tamamen şans ve zaman işi olması birazcık sıkıcı fakat grafikler bir çok pokemon oyunundan çok daha güzel ayrıca bu oyunda vs yapmak da çok eğlenceli.Biraz uğraşın derim.Sonunca bir çok pokemon fanı olan bizler fire red ilk elimize geçtiğinde bölümleri geçmek için çok uğraşmamışmıydık.Bazılarımız belkide japonca bile oynamış olabilir( benim gibi ).Hangimiz bir oyuna başladığında oyunu bir kaç saniye de çözüyor?

Oyundaki nickimi söylemeyi unutmuşum. "Aknwicht" Tamamen yanlışlıkla alındı pokeball lara ilk gelen pokemonlar çok iyi olduğu için devam edildi.

Son olarak ne zaman lvl atlamamızı bilmek isteryebiliriz.Dolum çizgisinden anlamak bence pek mümkün değil bunun için 30 lvl e kadar olan bir çizelge vereceğim.Daha sonraki lvllerde elimde mevcut fakat yazım uzun oldu daha da uzatmayayim. SmileTekrar son olarak Smile buraya iki tane de link veriyorum.Bu linklerden oyunda düşük seviye pokemonlarla bile eğlenceli vs ler yapabileceğimi görebileceğiz.Oyun mantığını anlamak bakımından da bir ön bilgi olur.

Herkezi oyuna bekliyorum.Saphire serverinde viridian başlangıç şehrinde görüşmek dileğiyle.

Buraya kadar yazıklarım en baştada belirttiğim gibi alıntıdır.

Bende Saphire serverinde ve viridian şehrindeyim kullanici adim SuKuT yapamadığınız yer olursa üyelikte oyunda v.s de yardımcı olurum resimli anlatım felan akşam üzerleri saat 16'dan sonra girmek pek mümkün olmuyo serverler dolu oluyo genelde ondan önce çok rahat girebilirsiniz.

Not:Kayıt olunca size 6 haneli bi sayı veriyo id numarasımıdır nedir giriş yapmanız için o gerekiyo onu not etmeyi unutmayın.

iyi oyunlar dilerim.


 
avatar
SüKûT
Hükümdar
Hükümdar

Mesaj Sayısı : 2146
Yaş : 26
Kayıt tarihi : 02/11/08
Nerden : evden
Rep Gücü : 7690
Rep Puanı : 28
Uyarı : Seviye 1

Kullanıcı profilini gör http://sukut.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön


Konuyu Paylaş...
Konu Linkleri
URL:
BBCode:
HTML:
 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz