SüKûT-Forum
Yükleniyor

Piramitler 3 Boyutlu

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Piramitler 3 Boyutlu

#1 Bir C.tesi 31 Ekim - 21:26

Piramitler'in Tarihi
Piramitler eski Mısır Firavunlarının kendileri için yaptırdıkları mezarlardır. Bilinen en eski piramit Sakkara'da M.Ö. 2650 yılında inşa edilen Basamaklı Piramit'tir. Basamaklı Piramidin çevresinde Firavun ailesi için yapılmış pek çok mastaba tipi mezar vardır. Piramitlerin içindeki odaların aksine bu mastaba mezarların duvarları resimlerle süslüdür.

Piramitlerin en meşhurları şüphesiz Gize'de bulunanlardır. Bunlardan en büyüğü olan Keops Piramidi M.Ö. 2589 civarında yapılmıştır. Yüksekliği 145.75 metredir. Keops Piramidi “Dünyanın Yedi Harikası”ndan günümüze ulaşan tek yapıdır.

Boyu 143.5 metre olan Kefren Piramidi'ni Kefren'in oğlu olan Mikerinos'un yaptırdığı sanılmaktadır. Kendisi için yaptırdığı Mikerinos Piramidi'ni Mikerinos öldükten sonra oğlu Shepseskaf bitirmiştir.

Dehşur'da bulunan Eğimli Piramit Mısır'ın ilk gerçek piramidi olarak kabul edilir. Dış kireçtaşı kaplamasının çoğu hâlâ görülebilmektedir. Eğimli Piramit'ten pek memnun kalmayan Firavun Snefru daha sonra kuzeydeki Kırmızı Piramidi inşa ettirmiştir.

Güneş Teknesi Müzesi
1954 yılında Büyük Piramidin yanındaki bir çukurda gerçek boyutlarda bir eski Mısır teknesi bulunmuştur. Teknenin 1200 parçasının ottan ip, ahşap çivi gibi eski Mısırlıların kullandıkları malzemelerle bir araya getirilmesi 14 yıl sürmüş.


 
SüKûT
SüKûT
Hükümdar
Hükümdar

Mesaj Sayısı : 2146
Yaş : 27
Kayıt tarihi : 02/11/08
Nerden : evden
Rep Gücü : 7690
Rep Puanı : 28
Uyarı : Seviye 1

Kullanıcı profilini gör http://sukut.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön


Konuyu Paylaş...
Konu Linkleri
URL:
BBCode:
HTML:
 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz