SüKûT-Forum
Yükleniyor

Şam - Esad Paşa Hanı 3 Boyutlu

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Şam - Esad Paşa Hanı 3 Boyutlu

#1 Bir C.tesi 31 Ekim - 21:20

ESAD PAŞA HANI
Şam'da XVIH. yüzyılda yapılan bir Osmanlı hanı.
Şam Valisi Azmzâde Esad Paşa tara¬fından yaptırılan hanın inşasına 1165 Zilkadesinde [409] başlanmış, ka¬pısı üstündeki kitabeye göre 1166'da (1753) tamamlanmıştır. Bununla birlik¬te hanın 1163te (1750) yapıldığı da ile¬ri sürülmüştür [410]. Emeviyye Camii'nin güneyinde yer alan yapı Şam'ın en büyük ve en ünlü hanı olarak tanınmıştır. Bir tarafından Hamidiye Medresesi ile Bizûriyye Hama-mı'na bitişiktir.
İki katlı olan hanın ortasındaki kare avlu, dört payeye dayanan kemerlerin taşıdığı dokuz kubbe ile örtülmüştür.
Bunlardan ortadakinin altında büyük bir şadırvan-havuz bulunmaktadır. Han çok itinalı bir işçilikle ve Suriye binalarının çoğunda rastlanan ablak tekniğiyle, si¬yah-beyaz renkte düzgün yontulmuş taş sıralanyla yapılmıştır. Pencereli kubbe kasnakları ve kubbelerin iç yüzeyleriyle bunların ortalarındaki fenerler de zen¬gin surette bezenmiştir.
Hanın iç tarafında çeşitli gözler bulun¬duğu gibi dışında da dükkân hücreleri vardır. İç avluya tonozlu bir ana dehliz¬den girilir. Bunun solunda küçük bir mes-cid yerleştirilmiş olup yanında ise içinde iki sanduka olan bir türbe yer alır. Hanı mimari bakımdan etraflı şekilde İncele¬yen VVulzinger ile VVatzinger'e göre yapı inşa edilmeden önce var olan ve Bâyezîd b. Amr'a ait olduğu söylenen bu tür¬be binanın içine alınarak korunmuştur.
Giriş dehlizinin iki tarafındaki merdi¬venlerden çıkılan üst kat daha munta¬zam planlı olup hemen hemen hepsi aynı ölçülerdeki odaların önlerinde pâyeli galeriler uzanmaktadır. Ortadaki dokuz kubbeli avluyu adı geçen araştırmacılar "Yakındoğu'nun en etkileyici mekânı" olarak tarif ederler. Harap halde ve iki kubbesi çökmüş durumda olmasına rağ¬men Şam esnafı burada Cemal Paşa için 1918'de bir kabul töreni yapmıştı. Esad Paşa Hanı'nın orta kısmı dokuz kubbe¬siyle Osmanlı döneminin bedestenleri¬nin planına tam bir uygunluk göstermektedir. Yıktırılan Konya ile Kayseri ve Galata bedestenleri bu tipin başlıca ör¬nekleriydi. Esad Paşa Hanı. ayrıntılarda yerli mimari Özelliklere sahip olmakla beraber. Osmanlı bedestenleri gelene¬ğini sürdüren bir eser olarak yapıldığı tarih bakımından da bedestenlerin so¬nuncusunu teşkil etmektedir.
Bizûriyye Çarşısı'nın esnafı tarafından ambar olarak kullanılan han 1980'li yıl¬larda boşaltılarak turistik otel yapılmak üzere restorasyonuna başlanmıştı, ancak restorasyonu henüz tamamlanmamıştır.

Bibliyografya:
Nu'mân Kasâtılî, er-Ravzatü'l-ğannâ1 fî Dt-maşki'l-feyhâ', Beyrut 1296/1879. s. 110; K. Baedeker, Palastina und Syrien, Leipzig 1891. s. 320; n.e. Fr.tre Patentine et Synel. Leipzig 1906. s. 299-300; K. VVulzinger - C. Watzin-ger, Damaskus-Die istamisehe Stadı., Berlin -Leipzig 1924, s. 81-86; Ekrem Hasan el-Ulebî. Hıtatu Dımaşk, Dımaşk 1410/1989, s. 477-479; Abdullah Manaz, Suriye'nin Başkenti Şam'da Türk Dönemi Eserleri, Ankara 1992, tarihî resim, nr. 4.


 
SüKûT
SüKûT
Hükümdar
Hükümdar

Mesaj Sayısı : 2146
Yaş : 27
Kayıt tarihi : 02/11/08
Nerden : evden
Rep Gücü : 7690
Rep Puanı : 28
Uyarı : Seviye 1

Kullanıcı profilini gör http://sukut.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön


Konuyu Paylaş...
Konu Linkleri
URL:
BBCode:
HTML:
 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz