SüKûT-Forum
Yükleniyor

Fethiye - Tlos Antik Kent 3 Boyutlu

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Fethiye - Tlos Antik Kent 3 Boyutlu

#1 Bir C.tesi 31 Ekim - 21:17Tlos Antik Kent
Tlos veya Kaleasar Fethiye'ye 35 km. mesafede Yaka Köyü'nde bulunmaktadır. Kent geniş bir alana yayılmasına karşın, kalıntılar akropol ve çevresinde odaklanmıştır. Kente girişindeki akropolün hakim görüntüsü ziyaretçileri hayli etkilemektedir. Yaklaşık 500 rakımlı dik yamaçlarla doğal açıdan korunaklı akropol tepesinin çevresi, yer yer sur duvarları ile tahkim edilmiştir.

Akropolün kuzeydoğu yönündeki erken döneme ait sur duvarları ile kaya mezarları Likya kültürünün örneklerindendir. Daha çok doğu ve güneydoğu kesimde izlenen sur duvarları ise Roma Döneminde inşa edilmiştir. Bunların Bizans Döneminde de onarım gördüğü bilinmektedir.

Bu onarımda değişik yapı kalıntılarıyla lahit mezarların taşlarından yararlanılmıştır. En üstte devşirme taşlarla yapılan geç dönem yapı grubu 19. yüzyılda bölgeye hakim Ali Ağa isimli beyin yerleşimine ait kalıntılardır. Akropolün eteğinde günümüze yalnızca birkaç oturma sırası kalmış stadyum, hamam, tiyatro ve kilise kalıntıları yer almaktadır.

Tlos'ta mevcut bulunan antik tiyatro tamamen sahipsiz kalmış, stadyumun içerisine köylü halk tarafından sebze ekilmiş aynı zamanda yer yer çöküntüler olmuş ve alt kısımda yer alan kalıntılarda gün yüzüne çıkmıştır.

Akropol değişikliğe uğramış ama orijinal mimari yapısını korumuş sadece eklentiler kendisini belli etmektedir. Aynı şekilde hamam ve kilisenin olduğu taraf ve şehrin merkezinin bu yayılımı belirlenmemiş koruma altına alınmamış. Kente giderken yer yer tarlalar içerisinde lahit anıt mezar gibi kalıntılar göze çarpar.

Köy dağınık yayılım göstermekte olduğundan şehirin üzerine ya da yanına kurulu demek doğru olmaz. Fethiye-Saklıkent yolundan 4 km kadar içeridedir. Tamamen ihtişamlı bir görünümü olmasına rağmen kültür bakanlığınca sadece bir bekçi ile değerlendirilmiştir.


 
SüKûT
SüKûT
Hükümdar
Hükümdar

Mesaj Sayısı : 2146
Yaş : 27
Kayıt tarihi : 02/11/08
Nerden : evden
Rep Gücü : 7690
Rep Puanı : 28
Uyarı : Seviye 1

Kullanıcı profilini gör http://sukut.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön


Konuyu Paylaş...
Konu Linkleri
URL:
BBCode:
HTML:
 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz