SüKûT-Forum
Yükleniyor

Panaroma 1453 3 Boyutlu

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Panaroma 1453 3 Boyutlu

#1 Bir C.tesi 31 Ekim - 17:54

İstanbul'un fethinin canlandırıldığı bu müzede hoparlörlerden gelen savaş sesleri ve mehter marşları ziyaretçilerin kendilerini savaşın ortasında hissetmelerinde büyük etki yapıyor. Bu nedenle ilk kez bir 3D Mekan çalışmasına sesleride entegre ettik. Dört ayrı noktadan çekilen Panorama 1453 Müzesi için yine dört farklı mehter marşı kullanıldı. Farenizin sol tuşuna tıklayarak bir noktadan diğer noktaya sıçradığınızda çalan marş yarıda bırakılmaz; bittikten sonra diğerine geçilir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi resmedilen sahneye yakın bir noktaya inşa edilmiş. Müze Topkapı'da, eskiden Trakya Otogarı'nın olduğu yere kurulan “Topkapı Kültür Parkı”nda. Fethin gerçekleştiği sabah, surlarda top güllelerinin açtığı gediklerden Osmanlı askerlerinin şehre girdikleri, Ulubatlı Hasan'ın surlara şanlı bayrağımızı diktiği, Peygamber efendimizin “Konstantiniyye (İstanbul) muhakkak fetholunacaktır! Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fethedan asker ne güzel askerdir." sözleriyle asırlar öncesinde müjdelediği an resmedilmiş.

38 metre çapında bir yarım küre içine 8 sanatçının yaptığı resim 3 senede tamamlanmış. Resimde 10.000 figüran çizimi yapılmış. Resmin gerçeğe yakın olması için tarihi veriler sıkı bir araştırmadan geçirilmiş. Surların yıkılmış bölümleri dahi rastgele çizilmemiş, belgelere dayanıyor. İstanbul'un ilk belediye başkanı Hızır Bey'e sunulan surların tamir raporuna göre çizilmiş.

Panorama 1453 Müzesi Kubbe Çalışması Ziyaretçiler panoramik resmin bulunduğu platforma çıktıklarında kısa süreli bir şok yaşıyorlar. Hoparlörlerden gelen top sesleri, at kişnemeleri, savaş naraları ve nereye dönseniz sizi kuşatan bir savaş sahnesi... Yuvarlak platformun çevresinde, ziyaretçilere yakın olan yerlerde resimde kullanılan objelerin gerçekleri (daha doğrusu strafordan imal edilmiş kopyaları bulunuyor). Bu da derinlik algısını güçlendiriyor.

Dünyada 360 derece panoramik resimlerin dairesel biçimde sergilendiği yerler çok. Ancak gökyüzününde resme dahil edilerek yarım kürenin tamamının bu boyutlarda sergilendiği tek yer Panorama 1453 müzesi. (Tabi burada IMAX tarzı küresel bir perdeye projekte edilen film veya fotoğraftan bahsetmiyoruz!)

Panorama içine ressamların gizlediği bazı sürprizlerde var. Bunlardan bildiklerimiz şunlar: Gökyüzünde bulutlarla çizilmiş Fatih'in yandan bir portresi, balta sapına latin harflerle oyulmuş ressamlar'dan birinin ismi, askerler arasında eski Roma giysileriyle resmedilmiş bir Bizans askeri. Bakalım bunları bulabilecekmisiniz!

Size tavsiyemiz İstanbul'a yolunuz düştüğünde bu müzeyi ziyaret etmeyi ihmal etmemenizdir. Biz sitemizdeki sanal turlar vasıtasıyla şimdilik İstanbul'a gitmeye fırsat bulamayanlar için Panorama 1453 Müzesi'ni, bir nebze olsun, inceleme fırsatını sunmaya çalıştık. Ancak bu kesinlikle bizzat orada bulunmanın yerini tutamaz.

Kültür A.Ş.'ye değerli katkılarından dolayı teşekkür ederiz.


 
SüKûT
SüKûT
Hükümdar
Hükümdar

Mesaj Sayısı : 2146
Yaş : 27
Kayıt tarihi : 02/11/08
Nerden : evden
Rep Gücü : 7690
Rep Puanı : 28
Uyarı : Seviye 1

Kullanıcı profilini gör http://sukut.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön


Konuyu Paylaş...
Konu Linkleri
URL:
BBCode:
HTML:
 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz