SüKûT-Forum
Yükleniyor

Bursa Ulu Camii 3 Boyutlu

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Bursa Ulu Camii 3 Boyutlu

#1 Bir C.tesi 31 Ekim - 15:40

Tarihi

Ulu Cami 1396 yılında Osmanlı Sultanları'nın dördüncüsü olan Yıldırım Bayezıt Han tarafından yaptırılmıştır. Dört yıldan kısa bir sürede, 1399 yılında tamamlanmıştır. Bursa'da inşa edilen padişah camilerinin dördüncüsüdür.
Caminin mimarı, kesin olarak bilinmemekle beraber, Ali Neccar'dır. Cami duvarlarının kalınlığı yer yer 2 metreyi geçer. 3165 m² iç alanı yaklaşık 5000 kişi alır. Ulu Cami iç mekan olarak Türk camilerinin en büyüğüdür. 3 ana kapısı ve iki minaresi bulunur. Batıdaki minaresine iki ayrı yoldan çıkılır.

Şadırvan
Şadırvanın yapımı ile ilgili rivayetelerden birisi şöyledir; Ulu Cami'nin yapımı için bazı yerlerin kamulaştırılması gerekir. Şadırvanın bulunduğu yer ise Musevi bir kadına aittir. Kadın ilk etapta arazisini vermek istemez. Ancak gördüğü bir rüyadan çok etkilenir. Rüyasında tüm insanların aynı yöne koştuklarını görür. Merakla nereye gittiklerini sorduğunda “Cennete!” cevabını alır. O da koşmak ister fakat arazisini vermediği için kendisine engel olurlar. Ertesi gün kadın arazisini, şadırvan yapılması şartı ile verir.

David'in Yıldızı ve Haç işaretleri
Caminin inşası sırasında nakit zorluğu çekilip yarım bırakılınca Hıristiyan ve Musevi cemaatler maddi katkıda bulunmuş, bunun üzerine Müslümanlar da şükranlarını belirtmek için David'in Yıldızı ve Haç işaretlerinin oyulduğu taşları caminin pencereleri üzerinde kullanmışlardır.


 
SüKûT
SüKûT
Hükümdar
Hükümdar

Mesaj Sayısı : 2146
Yaş : 27
Kayıt tarihi : 02/11/08
Nerden : evden
Rep Gücü : 7690
Rep Puanı : 28
Uyarı : Seviye 1

Kullanıcı profilini gör http://sukut.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön


Konuyu Paylaş...
Konu Linkleri
URL:
BBCode:
HTML:
 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz